5

 
 

досить було, щоб з території ЧРСР бодай одна радіостанція запросила допомоги. У цій ситуації холодна війна будь-якого моменту могла перерости у «гарячу». Світ, таким чином, знову опинився на межі війни.

Але цього не сталося. У момент, коли планета стояла над прірвою, у декількох кроках від катастрофи, країнам Варшавського Договору, за згодою чехословацького уряду, довелося ввести свої війська на територію ЧРСР. Радянські танкові і механізовані частини оперативно прикрили західний кордон ЧРСР. На території Чехословаччини із введених радянських військових частин було створене могутнє угруповування військ під командуванням Головнокомандуючого сухопутними військами СРСР генерала армії І.Г.Павловського, що з метою запобігання контрреволюційних виступів блокувала усі великі міста Чехословаччини. Немало витримки, стійкості і мужності виявили воїни Радянської Армії, щоб в умовах підбурювання як зсередини, так і ззовні, а також прямих нападів уберегти мир в країні.

Так, 24 серпня контрреволюціонери вогнем із крупнокалі-берного кулемета збили у районі м. Теплиці (Північна Чехія) радянський вертоліт. У ньому загинули два радянських журналісти - спеціальні кореспонденти «Агентства Печати Новости» Карл Непомнящий та Олександр Зворикін - і були поранені пілоти.

Через кілька днів у цьому ж районі терористами був збитий ще один радянський вертоліт.

У Празі і Братиславі контрреволюціонери стріляли по солдатах і офіцерах союзних армій.

Молодчики у чорних куртках роз'їжджали селами і погрожували селянам розправою, якщо вони будуть вступати у контакт із солдатами та офіцерами союзних армій. У селі, неподалік від Праги, терористи схопили й обстригли кілька чеських дівчат, котрі осмілилися поговорити з радянськими солдатами.

1 вересня у Празі контрреволюціонери — терористи їздили містом на великій швидкості у чорному автомобілі «Татра», обстрілюючи радянських військовослужбовців.

22 серпня у м. Кошице група контрреволюційних елементів вчинила насильство над дружиною начальника політвідділу Ко-шицького вищого військового училища полковника Бєласа, яку побили, роздягнули догола, розфарбували і водили містом. Два учасники цього злочину Куприк Йозеф та Деменцов Єкатерин були затримані союзниками під час спроби втекти за кордон.

 
 

5