50

 
 

ходило по тривозі. Тоді ж нам стало відомо, що летимо в Чехословаччину.

Під час польоту нас супроводжували винищувачі. Сіли ми на аеродромі Рузане в передмісті Праги. Вивантажилися, причепили зенітні установки ЗУ-23-2 до автомобілів ГАЗ-66 і вишикувалися в маршову колону.

Прага не спала, коли наша колона увійшла в місто. Зупинилися ми біля заводу «Шкода». Тут до нас підбігло кілька чоловік робітників і передали нам лист із підписом 47 робітників з проханням заступитися за них від сваволі екстремістів і керівництва підприємтсва.

Лист був переданий нами вищому командуванню для прийняття рішення. Невдовзі поступила команда взяти завод під контроль. В теперішній час такі дії називають «зачисткою». Це завдання було доручено першому батальйону нашого полку.

Поки батальйон десантників наводив порядок на автозаводі, 2-й та 3-й батальйони наводили порядок в телерадіоцентрі.

У відповідь на наші дії активізувалася контра. Не маючи можливості діяти на заводі і на телерадіоцентрі, екстремісти вийшли на вулиці і площі міста. На їх заклики збиралися великі натовпи людей, де брехливими повідомленнями нагніталася антирадянська істерія. Особливо людно було на Вацлавській площі. Треба було мати велику витримку, щоб не втрутитися в ці події з застосуванням сили.

На другий день після появи нас у Празі в центрі міста з'явилися наші танкові підрозділи. Нам стало легше. Вони перекрили всі підходи до Вацлавської площі. Не дивлячись на це, екстремісти не припиняли своїх дій. Екіпаж одного з наших танків був обстріляний із автомата з будинку, який знаходився поруч. Від куль екстремістів під час обстрілу загинув старшина-танкіст. У відповідь на це група десантників кинулася у будинок піймати винуватця. Але виявити його не вдалося: знаючи добре забудову будинку, він зник. На горищі будинку десантники виявили сховище зброї. Тут були автомати різних систем часів другої світової війни. Були і гранатомети для боротьби з танками. Такі сховища були виявлені десантниками і в інших будинках.

Обстановка у Празі була напруженою. Були такі райони, де не було жодного будинку, не посіченого кулями. Нічне небо Праги свердлили траси куль. Риск був дуже великий. Але ми

 
 

50