43

 
 

залучені до командно-штабних навчань під назвою «Шумава», які проводились під керівництвом об'єднаного командування держав Варшавського Договору.

По закінченні командно-штабних навчань розташувались в наметовому містечку на території ЧССР в районі міста Буді-шов. Нашій розвідгрупі було поставлене завдання вести спостереження за переміщенням чехословацьких військових частин. Про результати спостереження я регулярно доповідав по радіо штабу дивізії. В останній декаді липня 1968 року в підрозділи нашого полку почало прибувати поповнення приписного складу до штату військового часу. Те ж саме відбувалось і в інших частинах дивізії.

20 серпня командири підрозділів одержали від командування бойові завдання. Від начальника штабу я одержав топографічну карту з нанесеним на ній маршрутом нашого руху і позначенням смуги розвідки. В мою групу входило 32 чоловіки, З танки ПТ-76 і БРДМ.

О 22 годині 20 серпня 1968 року ми почали рухатися по зазначеному маршруту. За нами, тримаючи встановлені дистанції, рухалися інші підрозділи полку і частини дивізії. Шлях пролягав улоговиною між Західними Карпатами і Чесько-Морав-ською височиною, яка поділяє Чехословаччину майже навпіл. У цьому районі густе мереживо шляхів сполучення та велика кількість міст, в числі яких Острава, Готвальдов, Пршеров, Брно, Оломоуц та інші. Тут беруть початок ріки Одер і Вісла, протікає р. Морава. Розмістившись в цьому районі, можна було контролювати оперативну обстановку як в західній, так і в східній частинах Чехословаччини. Наша дивізія мала завдання блокувати гарнізони чехословацької армії. Велику витримку проявили воїни нашого полку при блокуванні аеродрому в районі м. Прші-бор. Особовий склад аеродрому перешкоджав нашим авіаторам використовувати його в розвідувальних польотах над Чехосло-ваччиною. При блокуванні аеродрому мало не дійшло до збройної сутички.

Слід зазначити, що особовий склад нашого полку і всієї дивізії пильно стежив за подіями, які відбувалися в данному районі і терміново вживав відповідних заходів. Розвідка, цілодобове патрулювання у містах і на шляхах не дали можливості екстремістам організувати серйозний опір, хоч в арсеналі у них були великі запаси зброї і боєприпасів, які вилучались нашими

 
 

43